Kaybolan Futbol Topunun Ardından…

Mahalle Maçı

Bir an geldi ve mahallenin toprak sahasından tıngır mıngır kaçan futbol topu bulutları delip, geçen dev plazaların önüne doğru yol aldı, arkasından koşturan çocukların kaygı dolu bakışları arasında takım elbiseli bir adamın elleriyle kavuştu. Adam, topu koltuğunun altına sakladığı gibi arkasına bakmadan hızlı adımlarla kayıplara karıştı. Çocukların çaresiz arama tarama gayretleri sonuçsuz kaldı, kaybettikleri topu ancak televizyonda, kendilerinden ve stadlardan fersah fersah uzakta gördüklerinde gerçekle yüzleştiler. Mahalleler dev sitelerle, alışveriş merkezleriyle dolarken adeta minik yürekleri de ıssızlaştı. Toprak sahanın yerini televizyon ekranı aldı, verdikleri pasları yan komşunun oğlu Ahmet değil sanal karakterler aldı. Paylaşmanın değil, sahip olmanın ihtirasıyla yaşar oldular.  Nasıl olursa olsun kazanmanın tek değer olduğu günlere uyandılar…

Çocuklar o gün topu kaybettiler, hala da geri alamıyorlar…

Ara ara o topu geri alıp, çocuklara geri şutlamak isteyen oldu modern dünyanın Don Kişotlarını oynarcasına. Tek tük kahramanlar çıktı ara ara, kendilerine diretilenleri elleriyle itti, önce arma forma dedi, haksız penaltıyı taça attı, tesislerden en geç çıktı, attığı golden sonra ilk tribünlere gitti. Adamken bayrak adama dönüştü, mahalle maçında koşuşturan o çocukların edasıyla yıllarını yeşil sahalarda geçirdi. Belki de elden alınan o topu bulup, geri vermek için didindi durdu.

Bu yazım doktor Socrates olmak üzere o sayısız kahramana nacizane hediyem olsun. Onların çabalarının yanında toz zerresi kalır ama kalbi futbol için atan genç yürekler bu değirmenlere karşı dikilen bu cesur adamları da hatırlasın, tanısın, ansın. Bir kaç formanın arkasına da sadece Ronaldo, Messi değil Socrates, Maradona, Best, Cryuff yazılsın. Bu yüce kahramanlar sadece doğum ve ölüm günlerinde değil, her zaman anılsın.

Tüm bu düşünceler kafasından geçiyorken sokağa çıkıyordu bu satırların yazarı bir umut bir boş arsa, bir toprak saha görürüm diye, giden sadece top olmamış aslında, ruh da kaçmış gitmiş aslında bir yerlere. Halı sahanın sentetik zemini gibi o da yapay bir hal almış yaban ellerde.

Bir gün İkibinonbirde kaybettiğimiz Socrates’i  rüyamda gördüm ve sordum, “Neden üstad” dedim, “Neden o zorlu mücadeleye girdiniz güzel futbol adına, önlemenez kaybediş daha o zaman başlamıştı aslında…” Gülümsedi büyük kaptan, “Kaybedilmiş bir şey yoktur dostum, kazanılan kalpler ve zamana meydan okuyan güzel anılar vardır sadece…” Uyandım ve yine dünyanın en güzel Brezilya takımının maçlarını seyrettim bir de hayıflandım soramadım “Çocuklar o gün topu kaybettiler, hala da geri alamıyorlar, ne yapacağız üstadım…” diye. Belki yine bilgiçce gülümseyip, şaşırtırdı beni her zamanki dahiyane cevabı ile…

Sonra şans bu ya çocukların topunu alan zat-ı muhtereme denk geldim ertesi gün de. Omzunu dürtüp, kulağına fısıldadım: “Futbolun endüstrisi olmaz sanatın fabrikası olmayacağı gibi, ikisinin de emekçisi olur ama seri üretimi olmaz, kalıbına sığmaz gerçek futbolcu tuvaline korkusuz fırça darbelerini indiren sanatçı misali. Yetiştirdiğiniz robotların da bir gün elbet sonu gelir, yıkılır güçlünün güçsüzü ezip, geçtiği yalanlar sistemi…”

Bir şarkıda der ya “Bana hayalperest diyebilirsiniz ama öyle olan bir tek ben değilim” diye, belki de bir gün hayalimde de olsa çocuklarla buluşturabilirim o topu. O zaman görevimi tamamlamış olmanın huzuruyla selamlarım tekrar o büyük futbol doktorunu….

Güzel oyunu daha da güzel kılanlara selam olsun….

This entry was posted in Futbol. Bookmark the permalink.

2 Responses to Kaybolan Futbol Topunun Ardından…

  1. Aral says:

    Abi çok güzel yazıyorsun, başka taraflara da el atmalısın!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s