PTT 1. Lig’i Sevmek İçin 11 Sebep

Son yıllarda artan bir merakla takip ettiğim iki numaralı futbol ligimiz her sezon zorlu ve keyifli mücadelelere sahne oluyor. Eski dönemlere oranla kalitesi her açıdan çok artan ligin şu an geldiği seyir zevki seviyesi için emeği geçen herkese teşekkür etmek gerek, tabii ki altyapıdan finansal tabloya gidilecek çok yol var ama çoğu zaman Süper Lig maçlarından daha çok keyif veren oyunlar lige olan iştahı iyice artırıyor.

1) Her Sene Hem Üstte Hem Altta Kıran Kırana Rekabet

1. Ligi takip edenler her sene farklı takımların zirveye oynayıp, zorlu bir düşmeme mücadelesine girdiğini seyredebiliyor. Süper Lig’in benzeri bir büyük takım hegomanyası olmadığından o sezon iyi bir kadro tutturup, seyircisiyle bütünleşebilen takımlar Süper Lig’e çıkma macerasını sonuna kadar sürdürebiliyor. Efsanevi takımlar ise düşme tehlikesi yaşayabiliyor. (Hatta ne yazık ki Sakaryaspor, Malatyaspor, Altay, Kocaelispor ve Diyarbakırspor gibi birinci ligde yer almış, Türk futboluna önemli katkılar yapmış takımlar daha alt liglere düşerek zor günler yaşamaya başladılar) Bu yönüyle PTT 1. Lig’i vitesi düşük bir Bundesliga olarak nitelendirmek mümkün. Sürprizlere açık sonuçların süreğen olması ise heyecanı her zaman üst seviyede tutuyor.

2)  Romantik Hikayelere Açık Bir Platform

Tavşanlı Linyitspor

Endüstriyel futbolun acımasız yüzünü üst lig kadar yoğun hissetmediğimiz bir ligde romantik futbol hikayeleri hayata geçebiliyor. Örneğin finansal durumları rakiplerine göre mütevazı olan Bucaspor, Tavşanlı Linyitspor ya da Akhisar Belediyespor gibi takımlar kendi özdeğerleri ile müthiş başarılar yakalayabiliyor hatta köklü rakiplerinin arasından sıyrılıp, Süper Lig’e bile çıkabiliyorlar. Kendi stadları bile olmayıp, şehrin ana takımının stadını kullanan takımlar efsanevi sezonlar geçirebiliyorlar. Kısacası sadece güçlünün borusunun ötmediği bir ligden bahsediyoruz.

3) Her Yönüyle Cefanın Tam Adresi

Futbol emekçilerinin cefayı tam anlamıyla çektikleri PTT 1. Lig, aslında birçok kulübün finansal sorunlarla boğuştuğu bir platform. Bazı kulüplerin stad ve zemin koşullarının bile cefadan pay aldığını söylemek yanlış olmaz. Sözkonusu zorlu şartlara rağmen müthiş mücadele özellikle oyuncuların, taraftarların ve teknik direktörlerin yoğun emeğiyle kesilmeden sürüp, gidiyor. Takımlarının şaşalı günlerini de yaşamış köklü taraftar grupları armanın ve formanın ardından aynı aşkla takımlarını takip etmeye devam ediyorlar.

4) Efsanevi Taraftar Kitleleri

Gözgöz

Süper Lig’ten uzak öyle takımlar var ki sahip oldukları coşkulu ve vefakar taraftar kitleleri üst seviye ligte bulunan takımlarla kıyaslanamayacak kadar muhteşem. Örnekle 2012-13 sezonunda ligde bulunan Göztepe, Karşıyaka, Ankaragücü, Adana Demirspor ve Adanaspor gibi köklü takımların sırf taraftar gruplarını izlemek için bile maçlar takip edilebilir. Süper Lig’i gölgede bırakacak tribün şovları ve tezahüratlar 1. Lig’in en keyifli karelerini oluşturuyor. Bu konuda zayıf kalan takımlar ise puan açısından iddialı hale geldikçe daha da geniş bir kitlenin gücünü arkalarına almaya başlıyorlar ve tribündeki güçlerini yükseltiyorlar.

5) Gönülden de Gözden de Irak Olmayanlar

Gerçek futbolseverlerin tuttuğu takımları yanı sıra hayran oldukları oyuncuları takip etmek gibi alışkanlıkları vardır. Futbolda kariyer biraz da şansa bağlı olduğundan Süper Lig’te beğenip, izini kaybettiğiniz yetenekli futbolcuları PTT 1. Lig’te yakalayabilmek mümkün olabiliyor. Bu konuda futbolseverleri çok şaşırtacak örneklerin bulunduğunu hemen belirteyim, bazı futbolcuların kariyer uzunluklarını görünce insan bu yoğun emeği takdir etmeden duramıyor.

6) Genç Yeteneklerin Er Meydanı

Yetenek avcılığı her ne kadar özellikle daha alt liglerde etkisini gösterse de PTT 1. Lig’in sayısız genç yeteneği barındırdığını görüyoruz. Genç yeteneklerin daha tecrübeli isimlerle olan müthiş mücadelesi maçlara ayrı bir keyif katıyor. Genç isimler Süper Lig’in de kapısını da aralayabilmek adına varlarını yoklarını ortaya koyuyorlar.

7) Her Eve Girebilen Canlı Yayınlar

Maçların devlet televizyonu TRT’den yayınlanması ve şifresiz olması çok büyük bir kitlenin ilgisini süreğen kılıyor. Yaygınlık konusunda yılların tecrübesi ve altyapısı halen rakiplerin önünde olan TRT, televizyon olan her haneye müthiş karşılaşmaları taşıyor. Ayrıca TRT ekolünün tecrübeli ve yetenekli spikerleri de seviyeli anlatım ve yorumlarıyla maçları daha seyredilir kılıyor.

8 ) Maça Gitme Kolaylığı

PTT 1. Lig’de mücadele eden bir takımın şehrindeyseniz maçlara gitme ve bilet bulma konusunda Süper Lig’le kıyaslanamayacak bir rahatlıktasınız demektir. Hatta o gün içinde aniden “Haydi maça gideyim” diye yola çıkıp, stadda yer bulmanız kolay. Hem fiyat hem de ulaşım açısından büyük avantajlar getiren bu duruma rağmen ne yazık ki ligde beklenen seyirci seviyesine ulaşılamıyor. Aslında bu Türk futbolunun genel sorunu, İngiltere ve Almanya’da alt lig takımları bile sezonluk 20.000 gibi seyirci ortalamalarına ulaşırken bizde bu rakam Süper Lig için bile çok iyi ortalama sayılıyor. Türk futbol seyircisi olarak takımları stadda destek konusunda sınıfta kalıyoruz.

9 ) Ligin Ruhuyla Örtüşen Format

PTT 1. Lig’te normal sezon sonunda birinci ve ikinci takımlar direkt Süper Lig’e çıkarken, üçüncü ile altıncı arasındaki dört takım kendi aralarında oynayıp, Süper Lig biletini son alan takım olmak için mücadele ediyorlar. Sezon sonundaki bu nefes kesen mücadele de lige ayrı bir tad katıyor. Sezon boyunca iyi gidip, son dakikada tökezleyen takımlar da emeklerinin karşılığını alabilmek için son şanslarını kullanma hakkını kazanıyorlar. Bu haliyle sistemin en adilane oyun formatını sunduğunu söyleyebiliriz.

10 ) Uçurum Haline Gelmeyen Puan Farkları

PTT 1. Lig’te puan farklarının son haftalara kadar açılmaması ligi çok heyecanlı ve çekişmeli hale getiriyor. Takımların bir galibiyeti bile onları lig sıralamasında ilginç noktalara getiriyor, bu da her takımı süreğen bir mücadelede tutuyor. Çok sıradışı bir durum olmadıkça her takım son ana kadar takip edebileceği bir hedefin yakınında kalıyor bu da heyecan seviyesini sürekli üst seviyede tutuyor.

11) Futbolu Severek Oynayan Kramponlar

Üst lig ile kazançları açısından devasa farklar bulunan PTT 1. Lig oyuncularında halen futbola karşı müthiş bir açlık olduğunu net olarak gözlemleyebiliyorsunuz. Kendini kanıtlamaya çalışan genç oyuncular için bu durum doğal olsa da aynı azmi ve hırsı çok tecrübeli isimlerde de görmek mümkün. Futbolun en saf ve en unutulmaz sayfalarını oluşturan “bayrak adamlar”a bu yüzden bu ligde daha çok rastlıyoruz.

This entry was posted in Futbol. Bookmark the permalink.

1 Response to PTT 1. Lig’i Sevmek İçin 11 Sebep

  1. tiye1972 says:

    Abicim eline ve kalemine saglik…Cok güzel yazmissin….

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s